BIRCA KULTURUGE EVENTS
BIRCA er vært for 2 arrangementer under Bornholms Kulturuge – alle er gratis:
- Hope and Ponies, der finder sted på Hodda i Rønne i perioden 4-12/9
- Præsentation af research under Østersøen Mit Øje på BIRCA 12/9 kl. 16
Læs mere her nedenfor eller under Bornholms Kulturuge – der jo i øverigt har så mange andre spændende arrangementer i perioden 4-20/9. Alle vores projekter er støttet af Kulturugen og kræver derfor et kulturuge armbånd for at deltage.
Hope and Ponies på Hodda 4-12/9

En installation og workshop af det skotske kompagni Two Destination Language om håb, håbefuldhed, håbløshed og hvad vi håber fremtiden vil bringe. De to kunstnere Kat og Alister indretter sig på Hodda på Store Torv i Rønne dagene 4-12/9 kl. 15-17. Kom og bidrag med dine sætninger om håb, medbring gamle stofrester, tag en snak og sy evt. et farvestrålende banner sammen med dem.
Der vil være en udstilling på Hodda med bannere skabt tidligere og de nye vil så løbende blive hængt op. 12/9 kl. 14 vil der være en reception og fejring af alle værkerne.
Alle materialer har haft et tidligere liv og genbruges: folk kan medbringe deres egne eller bruge vores. Arbejdet, som optager en lille del af det fysiske rum, fylder det med lyden af håbefuld aktivitet og aktiverer et værk, som konstant er levende og foranderligt. Bidragene bliver en del af en voksende installation, som bølger gennem (og muligvis ud over) den bygning, den befinder sig i.
Projektet suppleres af løbende visninger af en film med refleksioner fra kunstnerne (herunder den ukrainske Nadia Sokolenkos perspektiv fra en krigszone) samt en rejse til de robuste ponyer ved “verdens ende” på de nordskotske Shetlandsøer.
Projektet Hope and Ponies er oprindeligt startet på et residency på BIRCA, og nu vender det tilbage til Bornholm i et samarbejde med Hodda i Rønne.
Østersøen Mit Øje på BIRCA 12/9 kl. 16

Kristian Husted og Daniel Norback arbejder på projektet Østersøen Mit Øje, hvor de undersøger, hvad den kulturelle modstandskraft og det geopolitiske fællesskab betyder på tværs af øerne Bornholm, Gotland og Saaremaa. For ikke længe siden var øerne i periferien af moderlandene Danmark, Sverige og Estland, mest husket for nogle ferieuger om sommeren. Nu befinder de sig i centrum af et nyt sikkerhedspolitisk spil, og er en topprioritet i forsvarspolitik og i media. Hvad gør den usikre situation ved os ude på øerne? Hvordan finder vi et sprog for det, udenfor forsvarsforlig, statistik og rapporterede incidenter over Østersøen? Føler vi os mere trygge nu hvor militæret er vendt tilbage eller er det omvendt?
På BIRCA vil de præsenterer deres research og lægge op til en dialog omkring disse vigtige spørgsmål. Der vil desuden blive serveret preppersuppe.
Kristian Husted er instruktør, del af det Det Algoritmiske Teater og forfatter til den anmelderroste dokumentar bog ”Ivan” om den ukrainske flygtning. Daniel Norback har været del af den eksperimenterende scenekunstmiljø i København i over 25 år, kunstnerisk leder af teatret Norpol, han er født og opvokset på øen Gotland. Sammen er de i gang med research med udgangspunkt i interviews, havet og personlige betragtninger.