BIRCA Årsrapport 24 ude

2024 har igen været et spændende år for BIRCA. Det var året, hvor vi pustede lidt ud efter de store Metropolis Landscapes år og skar lidt ned i residencies for at kunne følge med. Vi fik endnu engang støtte på i alt 300.000 kr. fra Statens Kunstfond til årets residencies under titlen Laboratorium for den ny økologiske scenekunst. Vi gennemførte de to kendte formater BIRCA Women og BIRCA Kids. Med støtte fra Nordic-Baltic Mobility Programme for Culture  afviklede vi del 2 af BIRCA Baltic Sea, hvor vi havde kunstnere fra Sverige, Finland, Estland og Lithauen på et residency for at undersøge økologisk scenekunst. Og så kom vi op i gear med vores nye bevilling fra Creative Europe til Island Connect-projektet, som har fået støtte til 3 år med i alt 7 europæiske ø-partnere. Island Connect havde udover nye partnere også nye formater der skulle testes – vi afviklede det kendte Artistic Residency-format, det udviklende Islander Focus (hvor vi også var på Saaremaa) samt det nye Co-creation-format. 

 

I alt har vi haft 10 uger med støttede residencies. Udover dette har vi givet plads til en række RØSK- kunstnere i sidste del af sæsonen – Andrea Deres & Carolina Bäckman, My Gönholdt, Karolina Pietrzykowska, Linh Le, zden brungot svíteková og endelig Bæredygtigt Kulturliv NU.

 

I alt har 50 scenekunstnere (heraf 22 danske) og 6 børn gæstet os i 2024. Vi har lavet 4 eksterne visninger på BIRCA med ca. 70 publikummer plus et publikum på 47 til kulturugen. Vi bevæger os mod at samle nogle af de danske kunstnere, der arbejder i vores felt tættere omkring os, dels ved at invitere dem ind som konsulenter på de enkelte residencies, og dels ved at give dem plads til udvikling. Vi er desuden interesserede i at se på, hvordan vi skaber plads til ældre danske scenekunstnere fremover.

 

Vi har i år fokuseret endnu mere på det økologiske scenekunst-perspektiv, som har været indskrevet i alle åbne calls. Ved at gå i dybden med dette felt, har vi adresseret en masse spændende nye metoder og emner. Men især vil 2024 stå som det år, hvor vi gav os i kast med havet. Rigtig mange af årets projekter har handlet om havets tilstand, og vi har i årets løb skabt et spændende samarbejde med organisationen I vandet i Tejn og marinbiolog Miller.

 

Læs den fulde rapport med masser af detaljer og fotos her